چهارشنبه 3 ارديبهشت 1393   16:17:18
شبکه شتاب
   شبكه شتاب

به دنبال بهره‌برداري از سيستم‌هاي خدمات كارت، شركت خدمات انفورماتيك تكميل و توليد نرم‌افزار لازم براي ايجاد مركز شبكه تبادل اطلاعات بين بانكي (شتاب) را آغاز كرد و اين سيستم از اواسط سال 1381 مورد بهره‌برداري بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران قرار گرفت. با ايجاد مركز شتاب، كارت همه بانك‌هاي عضو در اين مركز با رعايت استانداردها بر روي پايانه‌هاي فروش (POS) و دستگاه‌هاي خودپرداز (ATM) ساير بانك‌ها و همچنين دستگاه هاي كارتخوان شعب (PINPAD) ، درگاه هاي پرداخت اينترنتي، تلفن بانك و... ساير بانك ها نيز قابل استفاده است.با استفاده از امكانات شبكه شتاب همه دارندگان كارت اعضا اين شبكه در حال حاضر مي‌توانند از هريك از دستگاه‌هاي خودپرداز متصل به اين شبكه وجه ، موجودي خود را دريافت نمايند و يا با استفاده از پايانه‌هاي فروش متصل به شتاب اقدام به خريد خدمات و كالا نمايند.

در نتيجه با سرمايه‌گذاري بهينه در شبكه‌هاي POS و ATM در سطح كشور، بانك‌ها قادر به استفاده از سرمايه‌گذاري‌هاي انجام شده يكديگر هستند و مركز شتاب تمام كنترل‌هاي مورد نياز را به عمل مي‌آورد و پاياپاي لازم بين بانك‌ها را انجام مي‌دهد.
 
در حال حاضر همه بانكهاي كشور اعم از دولتي و خصوصي به عضويت اين مركز درآمده‌اند و مشتريان اين بانك‌ها با استفاده از كارت خود مي‌توانند خدمات مورد نياز را از تجهيزات نصب شده ساير بانك‌هاي عضو در سرتاسر كشور دريافت كنند.

وظايف سيستم شتاب:

مسيريابي تراكنش‌ها و هدايت به سيستم كارت بانك مربوط
 
ثبت تراكنش‌ها و وقايع سيستم
 
ايجاد تراكنش اصلاحيه در صورت عدم انجام تراكنش اصلي
 
تسويه پايان روز بين بانك‌هاي عضو
 
ايجاد ارتباط با سوييچ بين بانكي خارج از كشور
 
مديريت شبكه و امنيت
 

پيرو اقدامات بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران براي اتصال شبكه شتاب به مركز سوئيچينگ خارج از كشور، در حال حاضر بين شبكه شتاب و شبكه BENEFIT از كشور بحرين و شبكه NAPS از كشور قطر اتصال ايجاد شده همچنين در آينده اي نزديك از طريق اين شبكه ارتباط با ساير شبكه هاي منطقه خليج فارس(GCC Net) و همچنين شبكه CUP در آسياي جنوب شرقي (چين) برقرار مي گردد.


     
خانه | بازگشت |


Powered By Sigma ITID.